Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Oryginalne oklejanki zdobione sitowiem krok po kroku

Oklejanie pisanek sitowiem

Malowanki, kraszanki i pisanki to bez wątpienia najważniejszy symbol świąt wielkanocnych, najważniejszych świąt chrześcijańskich. Zapewne nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę, że nasz kraj nie jest jednorodny pod względem przyozdabiania pisanek. Podczas gdy w wielu regionach najbardziej popularne wciąż jest barwienie jajek (na przykład łupinami cebuli czy sokiem z czerwonych buraków), to w innych częściach Polski możemy zetknąć się z drapankami wielkanocnymi czy z oklejaniem pisanek sitowiem.

Oklejanki to nic innego jak pisanki, które zostały oklejone sitowiem oraz kolorową włóczką. Takie pisanki najczęściej są wykonywane przede wszystkim na Kurpiach Białych, ale niekiedy można się z nimi zetknąć również w niedużych wsiach znajdujących się na Śląsku Opolskim. By wykonać takie pisanki należy jednak pamiętać o tym, by odpowiednio wcześniej zebrać sitowie – najlepiej jest to zrobić w październiku lub listopadzie, gdy można jeszcze wejść na podmokłe tereny.

Do wykonania wielkanocnych pisanek-oklejanek będziemy potrzebować kolorową włóczkę, zielone sitowie (rośnie nad brzegami jezior) oraz biały rdzeń sitowia. Ponadto należy oczywiście przygotować wydmuszki z jajek.

Oklejanie pisanek sitowiem najlepiej jest zacząć od samego czubka jajka. Górną część pisanki należy posmarować delikatnie klejem, a następnie przykleić kolorową włóczkę, delikatnie ją przyciskając. W ten sposób powinno nam powstać specyficzne oczko – należy wykonać kilka okrążeń włóczką.

Kolejnym krokiem jest zastąpienie włóczki białym rdzeniem sitowia, które należy wcześniej wydłubać z zielonej łodygi. Z sitowia można wykonać wiele ciekawych wzorów, jednak jeśli wykonujemy takie pisanki po raz pierwszy, wówczas możemy tylko owinąć je sitowiem. Następnie sitowie znów można zmienić na kolorową włóczkę.

Gdy nabierzemy już nieco wprawy i doświadczenia, wówczas z całą pewnością na naszych oklejankach-pisankach będziemy mogli tworzyć różnego rodzaju niebanalne szlaczki czy wężyki z sitowia. Takie pisanki będą niezwykle oryginalne i staną się przepiękną ozdobą naszego stołu wielkanocnego lub koszyczka ze święconką.

Współcześnie pisanki oklejane sitowiem wciąż są jeszcze wykonywane w wielu domach na wsiach Dolnego Śląska. Mieszkańcy od lat podtrzymują w ten sposób piękną tradycję, którą przywieźli ze sobą ze swoich poprzednich miejsc zamieszkania – niegdyś tego rodzaju pisanki były swego rodzaju opowieścią o własnym losie. Dzisiaj w oklejaniu wielkanocnych pisanek sitowiem biorą udział zarówno starsze osoby, jak i dzieci, które również mogą tworzyć przepiękne dzieła na skorupkach.