Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Proste bożonarodzeniowe origami krok po kroku

Bałwanek i mikołaj z modułowego origami

Do wykonania efektownych ozdób na choinkę można wykorzystać właściwie wszystko, co znajdziemy w domu. Przy pomocy balonów i włóczki zrobimy oryginalne kolorowe bombki, natomiast jeśli sięgniemy po papier, możemy wykonać bałwanka i mikołaja z modułowego origami. Takie ozdoby również można powiesić na świątecznym drzewku, ale nie tylko. Mogą one również stanowić ciekawą dekorację stołu lub okiennego parapetu.

Modułowe origami jest coraz bardziej powszechną sztuką składania papieru w dość specyficzny sposób. Początkowo może nam się wydawać, że wykonywanie ozdób na choinkę w ten sposób jest bardzo trudne i skomplikowane, ale na szczęście to tylko pozory. Dekoracje z modułowego origami są niezwykle wyjątkowe i zazwyczaj szybko rzucają się w oczy, przykuwając uwagę.

Do zrobienia bałwanka z modułowego origami będziemy potrzebować dość sporo modułów, gdyż aż dziewięćset czterdzieści sześć. Warto je sobie przygotować wcześniej, wykonując je chociażby z biurowych karteczek, aby nie tracić cennego zwykłego papieru. Pierwsze dwa rzędy powinny składać się po trzydzieści cztery moduły, natomiast kolejne po czterdzieści (w ten sposób należy wykonać łącznie szesnaście rzędów).

Pierwsze rzędy utworzą nam kulę bałwanka, która będzie jego podstawą. Następnie wykonujemy kolejne kule, układając moduły w ten sposób, aby były one ułożone pod kątem prostym na zewnątrz. Gdy kule będą już gotowe, wówczas możemy przystąpić do wykonania oczu, nosa oraz ust naszego modułowego bałwanka. Najprościej tego rodzaju elementy będzie zrobić po prostu z kolorowej bibuły.

Bałwankowi można ponadto wykonać czapeczkę, również przygotowując ją z modułowego origami. Czapeczka powinna składać się z kilku rzędów (najlepiej z trzech lub czterech), a każdy może mieć po około dwadzieścia modułów. Kolory czapeczki są dowolne – można ją wykonać z czerwonych, żółtych lub niebieskich karteczek, według własnych upodobań.

Bardzo efektowną dekoracją na choinkę może być również mikołaj z modułowego origami. Do jego wykonania również będziemy potrzebować sporo modułów, a mianowicie: sto dwadzieścia modułów czerwonych, dziewięćdziesiąt sześć białych, dwadzieścia różowych i kilka (trzy-cztery) czarnych.

Pierwsze dwa rzędy powinny składać się z czerwonych modułów, następnie należy dołożyć moduły białe i znów przejść do modułów czerwonych (należy je łączyć w obręcz). W piątym rzędzie wstawiamy jeden czarny moduł, który będzie guzikiem mikołaja – podobne moduły dokładamy do siódmego, dziewiątego oraz jedenastego rzędu. W rzędach między białymi a czerwonymi modułami dodajemy też moduły różowe, które będą stanowić ubranie mikołaja. Po wykonaniu mikołaja z modułowego origami można też dorobić mu oczy, usta oraz nos z kolorowej bibuły.