Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Śnieżynki i gwiazdki ze słomy krok po kroku

Wzory gwiazdek, śnieżynek, serc ze słomy

Z roku na rok podsuwa nam się coraz więcej ciekawych propozycji na przystrojenie bożonarodzeniowego drzewka. Jak się okazuje, na choince mogą zawisnąć własnoręcznie wykonane ozdoby z origami modułowego czy bombki oplecione kolorową włóczką. Miłośnikom ludowego stylu i wszystkim sympatykom ekologii można natomiast podsunąć pomysły na oryginalne dekoracje ze słomy.

Jeszcze przed kilkudziesięcioma laty słomiane ozdoby cieszyły się bardzo dużą popularnością. Aniołki czy gwiazdki ze słomy wykorzystywano nie tylko do dekoracji choinek, ale też wnętrz mieszkalnych. Szczególnie żywa tradycja wykonywania ozdób ze słomy była w podlaskich wsiach, gdzie od pewnego czasu na nowo przywraca się zwyczaj własnoręcznego robienia słomianych ozdób choinkowych.

Warto wiedzieć, że niegdyś bardzo rozpowszechnione było stawianie w domach snopów zboża, które miały symbolizować dostatek i pomyślność w zbliżającym się nowym roku. Nieco później natomiast zaczęto dekorować choinki słomianymi ozdobami i zabawkami, a to głównie dlatego, że słoma dla mieszkańców wsi była materiałem ogólnodostępnym.

Słomiane ozdoby są nieco starsze niż dekoracje wykonywane z papieru. Jeśli chcemy, aby w naszym domu zagościł sielski i rodzinny klimat, wówczas samodzielnie możemy postarać się o wykonanie tego rodzaju ozdób, zwłaszcza, że ich kształty będą zależeć w głównej mierze od naszej pomysłowości oraz kreatywności. Mogą być słomiane gwiazdki, śnieżynki, serca, aniołki czy koguciki.

Do wykonywania słomianych ozdóbek na choinkę wcale nie potrzeba wielu materiałów. Najważniejsza jest oczywiście słoma, ale oprócz niej należy też przygotować mocną nić. Warto też dodać, że plecenie takich ozdób jest dość czasochłonne, ale za to efekty są naprawdę wspaniałe. Słomiane ozdoby na nowo wracają do łask i dzisiaj można je znaleźć w wielu sklepach. Jednak własnoręcznie wykonane dekoracje ze słomy będą na pewno znacznie bardziej wartościowe.

Tego rodzaju choinkowe ozdoby można wykonywać ze słomy lub z naturalnego rattanu. Dodatkowo będziemy też potrzebować nitki, nożyczek oraz brokatu. Sekretem efektownie prezentujących się ozdób ze słomy jest wcześniejsze namoczenie słomek w gorącej wodzie. Dzięki temu materiał ten stanie się miękki i z łatwością będziemy mogli formować z niego różne kształty.

Słomki należy przeplatać ze sobą, aż do momentu uzyskania konkretnego wzoru. Aby słomiane ozdoby były trwałe i nadawały się do powieszenia na świątecznym drzewku, słomki należy wiązać nitką. Do wykonania tego rodzaju ozdób można sięgnąć po wzory gwiazdek, śnieżynek czy serc, które bez problemu powinniśmy znaleźć w sieci. Słomiane dekoracje można wieszać nie tylko na choince, gdyż bardzo pięknie będą prezentować się także powieszone chociażby w oknie.