Pisanki zdobione techniką woskową, wydmuszki oklejane sitowiem czy jajka barwione na fioletowo przy pomocy kwiatów maku – to tylko kilka możliwości na przyozdobienie wielkanocnych jajeczek, które znajdą się w naszym koszyku ze święconką. Istnieje wiele technik i tradycji zdobienia pisanek, a każda z nich wydaje się mieć swoją piękną i niepowtarzalną historię.
Do współczesnych czasów przetrwało kilka zwyczajów związanych z obchodzeniem świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a wśród nich możemy wyróżnić święcenie palm wielkanocnych, szukanie zajączka, święcenie koszyczków z jedzeniem oraz ozdabianie pisanek. Jedną z najstarszych metod wykorzystywanych do przyozdabiania pisanek jest technika drapana, która pozwalała na otrzymanie przepięknych jajek–drapanek.
Wielkanocne drapanki stanowiły niezwykle oryginalne pisanki, których wykonanie wymagało jednak bardzo dużej precyzji oraz cierpliwości. Do tworzenia takich pisanek najczęściej wykorzystywano różnego rodzaju ostre narzędzia, takie jak żyletkę, ale często posługiwano się również zwykła igłą lub szpilką.
Wyskrobywanie wzorów na pisankach przy pomocy ostrych narzędzi umożliwiało otrzymanie naprawdę niezwykłych wzorów. Zdobienie pisanek w ten sposób wprawdzie zajmowało wiele czasu, ale sama technika sama w sobie nie należy do szczególnie trudnych. Dzisiaj do wykonania takich wielkanocnych drapanek możemy użyć nie tylko igły czy żyletki, ale także zwykłego ostrego nożyka.
Pierwszym krokiem do wykonania drapanek jest zabarwienie jajek. W sklepach można obecnie kupić wiele różnego rodzaju farbek do jaj, ale niegdyś nasi przodkowie farbowali jajka tylko przy pomocy naturalnych barwników. Żółte pisanki otrzymywało się dzięki suszonym kwiatom jaskrów polnych, czerwone dzięki łuskom zwykłej cebuli, natomiast czarne – poprzez moczenie skorupek w wygotowanych olchowych szyszkach.
Jeśli chcemy, aby nasze drapanki były naprawdę niepowtarzalne, wówczas możemy zdecydować się na zabarwienie jajek w łuskach cebuli. Jest to jedna z prostszych metod na farbowanie jaj. Do tego celu warto użyć jak największej ilości łupin, gdyż dzięki temu pisanki będą dość ciemne, a to z kolei sprawi, że wydrapane wzory będą się na nich bardzo ładnie prezentować.
Gdy jajka zostaną już zabarwione, możemy zabrać się do wydrapywania wzorów na pisankach. Możemy posłużyć się igłą, ostrym nożykiem lub też specjalnym urządzeniem do manicure (mają one różne końcówki, pozwalające uzyskać różnorodne efekty). Po wykonaniu takich drapanek, jajka warto dodatkowo przetrzeć miękką szmatką, dzięki czemu usuniemy pył, który powstał w trakcie wydrapywania wzorów. Gotowe pisanki można też delikatnie natłuścić niewielką ilością oleju, dzięki czemu wydrapane wzory staną się bardziej widoczne.