Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Proste ozdoby z lukru plastycznego krok po kroku

Świąteczne dekoracje z lukru plastycznego

Świąteczne dekoracje na Wielkanoc można tworzyć nie tylko ze skorupek czy tekturowych opakowań po jajkach. Równie ciekawe ozdoby można wyczarować przy pomocy lukru plastycznego, który często jest wykorzystywany do ozdabiania różnego rodzaju wypieków. Dekoracje z lukru plastycznego można dowolnie barwić, używając do tego celu owocowych syropów lub kupnych barwników.

Pierwszym krokiem do przygotowania świątecznych ozdób z lukru plastycznego jest oczywiście zrobienie samego lukru. Do jego przyrządzenia będziemy potrzebować następujące składniki: osiemset gramów cukru pudru, trzy łyżeczki glukozy, trzy łyżeczki żelatyny oraz pięćdziesiąt mililitrów gorącej wody. Przygotowanie lukru powinno nam zająć około pięćdziesiąt minut – do maksymalnie jednej godziny.

Do szklanki wlewamy gorącą wodę, następnie dodajemy żelatynę i całość dokładnie mieszamy, aż do momentu rozpuszczenia. Dodajemy glukozę i ponownie starannie mieszamy. Na stolnicę wysypujemy cukier puder, wlewamy płyn i powoli zaczynamy zagniatać. Masa powinna wchłonąć cukier puder. Na tym etapie lukier plastyczny do ozdób wielkanocnych można też zabarwić dowolnymi kolorami (najlepsze do tego celu będą barwniki spożywcze).

Masę można wałkować na stolnicy lub blacie, jednak wcześniej postarajmy się powierzchnię posmarować olejem lub posypać mąką ziemniaczaną. Jeśli pozostanie nam nieco lukru, wówczas możemy przechowywać ją w szczelnie zamkniętym worku foliowym.

Z tak przygotowanego lukru plastycznego można wykonać wiele ciekawych ozdób wielkanocnych. Stosunkowo prosty do wykonania jest na przykład zajączek z lukru plastycznego, który znakomicie sprawdzi się nie tylko do dekorowania świątecznych wypieków, ale także jako samodzielnie ozdoba.

Do wykonania wielkanocnego zajączka z lukru plastycznego będziemy potrzebować masę zabarwioną na kolor żółty oraz brązowy. Z żółtego lukru należy wykonać głowę zajączka, tułów, przednie oraz tylne łapki, a także uszy. Z brązowego lukru można natomiast zrobić kitę zajączka. Można też przygotować niego różowego lukru – na wewnętrzną część uszu oraz na opuszki na łapkach.

Tułów łączymy z głową, a następnie doklejamy przednie i tylne łapki. By poszczególne części z lukru lepiej się ze sobą trzymały, można je delikatnie zwilżyć wodą. Z tyłu mocujemy kitkę, a następnie doklejamy zajączkowi uszy oraz oczy. Gotowy zajączek z lukru plastycznego będzie stanowić niezwykle efektowną ozdobę, która może pojawić się na przykład na wielkanocnym cieście, ale oczywiście nie tylko.